Když se řekne „reflektor“, obvykle si vybavíme nějaké směrové svítidlo, které v úzkém koridoru poskytuje intenzivní světelný kužel. Nejčastěji jsou to kapesní svítilny, přední světlomety automobilů, přenosná pracovní svítidla, venkovní halogenové reflektory s pohybovým čidlem a bodové žárovky. Společným znakem je tedy úzký světelný pás namířený na určitý bod v prostoru. Pro tyto účely byly speciálně vyvíjené halogenové žárovky a možno říci, že to byl jeden z významných objevů dvacátého století.
moderní zasedací místnost

Halogenové https://www.tsbohemia.cz/halogenova-zarovka-eco-classic-a55-e27-230v-28w_d122179.html žárovky byly staženy z trhu z ekonomických důvodů

Většinu těchto výrobků však stihl podobný osud, jako klasické žárovky s wolframovým vláknem, výjimkou jsou pouze světelné zdroje pro automobilový průmysl. Důvodem stažení z prodeje je jejich příliš vysoká spotřeba energie a právě ekonomické ukazatele byly již před několika lety výzvou pro výrobce LED diodových reflektorů. LED halogen dnes dokáže původní žárovku zastoupit a nabídnout i další výhody, jimiž je snížený příkon až na jednu desetinu původní spotřeby elektřiny a možnost volit větší barevný rozsah vyzařovaného světla a mnohem méně odpadního tepelného záření, které bylo průvodním jevem technologie žhavicích vláken uvnitř vakuové baňky.
bodové osvětlení obývacího pokoje

Delší životnost a minimální náklady na údržbu

Technologie LED diod vykazuje obecně velmi nízké provozní náklady, to se týká i reflektorových směrových žárovek. Jejich životnost běžně dosahuje 25 tisíc hodin a za tuto dobu jste u stávajícího osvětlení nuceni vyměnit halogeny minimálně třikrát. To je poměrně neekonomické zvláště u nasazení většího počtu svítidel, např. pro osvětlování zboží vystaveného ve vitrínách obchodů, v restauracích a barech, ve společenských prostorách, jednacích sálech apod. Ceny moderních LED žárovek navíc neustále klesají a do rodinného nebo firemního rozpočtu nepředstavují žádný výrazný zásah.