Kromě přerušení menstruačního cyklu se u většiny žen vyskytují další známky přechodu – klimakteria. Obvykle to jsou návaly krve a silné noční pocení, které se může objevit ještě před ukončením menstruace. Známé jsou případy, kdy žena musí v noci převléknout nejen sama sebe, ale i celé propocené lůžko. Během dne pak mohou mít ženy návaly 15x až 20x. Tyto příznaky mohou trvat dlouho, někdy měsíce, jindy dokonce celá léta.

žena na procházce

Část žen je nucena vyhledat lékařskou pomoc, neboť různé fyzické obtíže, kromě výše již uvedených, je to suchá sliznice, svědění či pálení v pochvě, bolesti hlavy včetně špatného spánku, působí nepříznivě na ženskou psychiku. Trpí úzkostmi, jsou podrážděné, dochází ke střídání nálad až k depresivnímu chování a podobně.
Substituční hormonální terapie, podávaná ženám v období přechodu, může snížit až významně omezit obtěžující projevy, ale může mít neblahé vedlejší účinky, a to až karcinom prsu.

Pro zmírnění uvedených potíží v období klimakteria je tu volně prodejný doplněk stravy z říše bylinMenox 45.

prášky

Tento přípravek je složen z
· kvetoucích vrcholků hlohu (crataegus monogyna)
· kořene ploštičníku hroznovitého (cimicifuga racemosa)
· květenství červeného jetele lučního (trifolium praetense)
· řeřichy peruánské (lepidium meyenii), Maca – vysoce koncentrovaný extrakt z kořenů rostliny
Dále obsahuje
· vitamíny, především B1, B2 a C
· minerály – vápník, draslík, měď, zinek, fosfor, železo, mangan, selen a hořčík
· řadu fytosterolů a aminokyseliny a jiné, organismu prospěšné, přírodní látky

Pravidelné cvičení v období přechodu je jednou z nejlepších cest, jak zmírnit jeho příznaky menopauzy. Existují důkazy, že aerobní cvičení zvyšuje hladinu estrogenu.
Chcete-li být v klimakteriu zdravé a bez obtíží, jezte stravu obsahující rostlinné hormony, například sójové výrobky, celer, fenykl, reveň, vojtěšku, ovoce, celozrnné potraviny a lněné semínko. Důležité jsou i esenciální mastné kyseliny obsažené v tučných rybách.
U žen kuřaček dochází obvykle ke klimakteriu asi o dva roky dříve než u ostatních žen. Kouření rovněž ochuzuje kosti o minerály – zvýšené riziko osteoporózy – snižuje hladinu estrogenu – zvýšené riziko onemocnění tepen – a pravděpodobně způsobuje předčasné stárnutí kůže.