Poppers je pouze slangový výraz, který pochází z britských nemocnic, kde pacienti po odlupování (praskání) skleněných ampulí aplikovali léčebný prostředek na bázi dusitanu amylnatého. Název tedy souvisí pouze se zvukem praskání lahvičky a nemá nic společného s účinnou látkou. Tou je tedy koncentrovaná dusíkatá sloučenina, dlouhou dobu užívaná v lékařství jako vazodilatátor (lidově řečeno roztahovač cév).
žena a velbloud.jpg

Léčivý prostředek v moderní medicíně

V současné době se amylnitrity používají v medicíně jako léčivo při projevech ischemické choroby srdeční a měly by být dokonce povinně dostupné ve všech průmyslových provozech, kde se pracuje s nebezpečnými kyanidy. Účinná látka je totiž tzv. antidotem (protijedem) při otravě kyanovodíkem, kdy se kyanid tímto způsobem neutralizuje na netoxický kyanomethemoglobin.
V této souvislosti je vhodné na Poppers pohlížet jako na léčivo, nikoliv jako na drogu. Nevzniká na něm závislost, a pokud by tomu tak bylo, nemohl by být využíván v lékařství. Při dodržování doporučeného dávkování (nesmí se užívat vnitřně, pouze vdechovat výpary), se jedná o bezpečný preparát. Paradoxem ovšem zůstává i nadále fakt, že byl volný prodej těchto látek v některých zemích zakázán, ačkoliv mnohem nebezpečnější tabákové výrobky a alkoholické nápoje jsou stále povoleny. V této souvislosti však hovoříme o mocenském lobby a lidé mlčky přechází známý fakt, že cigarety a alkohol dnes decimuje miliony lidí.
žena anděl.jpg

Zákazy nic nevyřeší

Poppers je oblíbeným prostředkem pro uvolnění hladkého svalstva, zejména konečníku, což ocení milovníci análního sexu. Uvolňuje zábrany a křeče, působí euforické stavy, lehké omámení, zvýšení frekvence srdečního tepu a intenzivnější prožívání hudby, doteků a především sexu. Zákaz volného prodeje těchto preparátů by způsobil dle vyjádření některých odborníků enormní nárůst nebezpečných drog Extáze a Pervitinu.