Každému se určitě někdy stalo, že se mu například ucpala odpadní trubka u dřezu, nebo http://geologie.vsb.cz/loziska/cvekonomika/4_teorie.html že začala téct. Případně se porouchá přívod vody do pračky. V takovýchto případech obvykle voláme instalatéra, aby věc dal do pořádku. Někteří však instalatéra považují za zbytečnou ztrátu peněz a poruchu si raději opraví sami. Jaká to s sebou nese rizika?

Předně je třeba uvážit, zda je daná věc stále v záruční lhůtě. Ta je v současné době stanovena zákonem na minimálně dva roky. Pokud se totiž jako nekvalifikovaná osoba pokusíte o opravu, záruka okamžitě pozbývá platnosti.
oprava baterie u umyvadla

Dále je tu možnost, že takto přijdete o peníze. Pokud totiž opravu neprovedete pořádně, případně něco přehlédnete či zanedbáte, budete muset kupovat veškerý materiál znovu a znovu odvést veškerou práci. Pokud si najmete odbornou firmu na instalatérské práce (například https://servisvirivychvan.cz/sluzby/instalaterske-prace/), potom máte i na provedenou opravu záruku. Pokud tedy nebyla řádně provedena, firma je povinna zdarma své pochybení napravit.

Další věcí, kterou je třeba uvážit, je cena. Je pravda, že kvalifikovaný instalatér vám práci odvede odborně, na druhou stranu je také výrazně dražší, než kdybyste si koupili pouze materiál a práci odvedli sami. Navíc nemáte jistotu, že onen člověk to zvládne lépe než vy. Ano, teoreticky má vzdělání a kvalifikaci, ovšem to neznamená, že nemůže být špatný ve své práci.

A když už jsme to nakousli, je potřeba se podívat i na klesající množství nejen instalatérů, ale i dalších řemeslníků. Je to proto, že současná společnost tyto práce považuje za něco podřadného. Mnoho studentů tedy jde místo na učiliště na maturitní obory, které horko těžko zvládnou, ačkoliv na učilišti by třeba byli šťastnější.
rozvod vodovodních trubek

Je to ale trend dnešní doby, že každý musí mít před jménem minimálně jeden titul. Tím se ale připravujeme o budoucí řemeslníky. A proč o tom mluvím? Protože při nedostatku našich českých řemeslníků tyto práce vykonávají cizinci zejména z východu, například z Ukrajiny.

Proto je třeba řemesla podporovat, a to konkrétně naše české řemeslníky. Proto pokud se vám v domě něco rozbije či porouchá, volejte odbornou firmu. Výhody rozhodně převáží nevýhody.