Cena vody rok od roku prudce stoupá vzhůru a podle posledních prognóz se to jen tak nezmění, alespoň v blízké budoucnosti rozhodně ne. A není se vůbec čemu divit, vždyť i běžný laik si snadno všimne nepříjemných výkyvů počasí posledních let, kdy se nezřídka stává, že teploty vystupují vysoko ke třiceti stupňům již v květnu a drží se tam až dokonce září. A když se k takovým parnům přidá ještě nedostatek srážek, tak je zaděláno na velký problém. A ještě vážnější je to, že se nejedná o situaci, která by měla nějaké snadné řešení. Zkrátka vody ubývá a v tomto problému jsme namočeni úplně všichni, neboť jak je známo, tak bez vody nejde zhola nic.

voda

Ovšem my sami doma můžeme udělat několik účinných kroků, jak alespoň trochu svou domácí spotřebu vody snížit a jak zmírnit nekonečné růsty cen vody a jejich dopad na chod naší domácnosti. Třeba skvělým zdrojem vody, za který se dosud vůbec neplatí, je voda dešťová a voda studniční.

Co nám naprší, to nám nikdo nevezme a ani to nikdo nebude zjišťovat. Takže je nejlepší, pořídit si okamžitě pořádnou nádobu, do které dešťovou vodu budeme jímat, a ve které ji můžeme také efektivně uchovávat. Ideální pro tuto činnost jsou výklopy z okapů, které dešťovou vodu rovnou převádějí do velkých objemných barelů s dolních ventilem, jež se dá snadno napojit na hadici pro postřikování zahrady a podobně. Ovšem šikovní domácí kutilové, mohou dešťovku klidně napojit i na pračku či využít ke splachování záchodu.

kohoutek

A dalším, co do kvality mnohem hodnotnějším zdrojem vody je voda podzemní. Pokud máte tedy to štěstí, že se váš pozemek nachází na podloží, které takové čerpání podzemní vody umožňuje, tak neváhejte a pořiďte si studnu. Sice vás takový vrt přijde na nějakou tu menší vstupní investici, ovšem její návratnost je velice vysoká. Pokud tuto vodu budete využívat na všechny činnosti ve vaší domácnosti včetně pití, tak se vám investice do vrtu během několika let vrátí. Nehledě na to, že údržba takové studny není nijak zvlášť nákladná ani náročná. Stačí na ni pořídit poklop na studnu plastový a každý rok udělat kontrolní testy kvality vody.