Pravidelná kontrola

Baterie není věc, kterou kontrolujeme před každou jízdou, ale sem tam bychom se na ni měli podívat. Zvláštní pozornost ji věnujte před zimním obdobím, nebo když vůz dlouho stojí, kdy napětí pomalu, ale jistě klesá. Dnes už nám elektronika v autě neslouží jenom k pohonu nezbytných věcí jako je řídící jednotka, světla stěrače a podobně, protože dnes máme různé asistenty, systémy zvyšující bezpečnost a u řady vozů start stop, který její životnosti moc neprospívá. Jako první změřte jeho napětí, přičemž pokud je nízké, tak hrozí sulfatace, a proto ji řádně dobijte přes nabíječku.

červená autobaterie

Dají se koupit buď klasické či automatické. Jestliže nemáme bezúdržbovou baterii, tak zde kontrolujeme hladinu elektrolytu a v případě potřeby ji musíme dolít. Také změřte její hustotu, která napoví, jak na tom je. Při nákupu nové zvolte vhodnou kapacitu a rozměry, aby se Vám nestalo, že baterii nedostanete do konstrukčně určeného místa.

Stále dobíjení

Když jedeme autem, tak nám běží například řídící jednotka, váha vzduchu, palivové čerpadlo, světla, čidla a další věci. Samozřejmě každá elektrická součástka má jistý odběr, ale kdybychom jeli jenom na baterii, tak moc daleko nedojedeme. Proto je při chodu motoru zapotřebí stále dobíjení baterie. O to se stará alternátor, který je spojený s motorem většinou řemenem, který jej roztáčí a ten nám tento pohyb mění na elektrickou energii.

schéma alternátoru

Když se tedy rozsvítí kontrolka nabíjení a začne klesat napětí baterie, tak je jasné, že máme problém s dobíjením, což právě často znamená poruchu alternátoru. 06f903023c je zánovní díl na Audi A3, takže jej můžete vyměnit za svůj nefungující vyřešíte tím tak závadu. Vůz budete moci zase naplno používat nemusíte se bát, že se v průběhu jízdy vybije baterie. Samozřejmě zánovní díl je levnější než nový, ovšem oproti zcela novému originálnímu dílu může mít nižší životnost.