Pokud má někdo u svého domu bazén s průzračnou vodou, nejeden z těch bazén nevlastnících mu oprávněně závidí. Protože jde o přímo dokonalý způsob, jak se kdykoliv dosyta osvěžit, panuje-li všude kolem vedro k zalknutí. Ovšem ti, kdo žádný bazén nevlastní, si nejednou vůbec neuvědomují, čeho všeho je tu zapotřebí, má-li být bazén v dokonalé kondici, takový, po jakém se touží.
srdce v písku
S pouhou nádrží na vodu si tu rozhodně nevystačíme. I v té by se sice vykoupat dalo, ovšem maximálně v prvních dnech po napuštění. Pak by se voda zaručeně začala kazit, něco by do ní napadalo, něco se v ní rozmnožilo a něco by do ní na svých tělech nanosili i ti koupající se. A zanedlouho už by se tomu snad ani nedalo říkat bazén.
A protože jde každému o čistou vodu, je třeba pořídit si nejen onu nádrž samotnou, ale i různé příslušenství k ní. Je tu potřeba síťka, kterou by se manuálně vybraly větší nečistoty plující po hladině, je tu třeba filtrace, která se stará o odstranění rovněž plovoucích, ale menších kousků špíny, je tu potřeba bazénový vysavač, který spolehlivě odstraní to, čemu se podařilo klesnout na dno nebo přilnout ke stěnám, je tu třeba nejeden chemický přípravek, který napomáhá shlukování nejjemnější špíny, likvidaci řas a jiných mikroorganismů nebo správnému fungování ostatních zde užívaných prostředků,…
nic než písek
A pokud už si člověk pořídí ta zde uvedená nezbytná zařízení, musí se postarat i o vše, co s nimi souvisí. Třeba i o písek do filtrace, bez kterého by touto voda pouze protékala a nic víc.
Obsahuje-li filtrace u bazénu písek těch správných vlastností, je zárukou toho, že bude koupání v podobném bazénu o poznání příjemnější, než by jinak bylo. A naopak. A proto je třeba dbát důsledně na to, abychom si do své filtrace pořizovali ten se správnou velikostí zrnek, majících ostré hrany, abychom ho průběžně proplachovali a tím zbavovali toho, co jím bylo zachyceno, a abychom ho také obměňovali, jakmile se zrnka obrousí a pozbydou tak svých schopností.
Protože písek je sice jenom písek, ale ani bez něj bychom se spokojeně nevykoupali.