Kastrace psa je dnes již poměrně běžnou záležitostí. Majitelé nechávají své psy kastrovat z různých důvodů, může se jednat o důvody zdravotní, nebo kvůli zabránění množení se nebo může být také kastrace podmínkou při adoptování nějakého pejska zachráněného například z množírny.
Musíme myslet na to, že ač je kastrace dnes běžná operace, stále je to operace a pejskovi je nutné dopřát pooperační péči a přizpůsobit režim minimálně do vyndání nebo vypadání stehů z jizvy.
operace psa
Pooperační péče
Po zákroku vám předá váš veterinář pejska s přelepenou ránou náplastí a s umělým límcem kolem hlavy. Dostanete také antibiotické tablety na několik dní, léky proti bolesti a přesné instrukce, jak je dodržovat. Těmito instrukcemi se musíte řídit, aby se váš pejsek co nejlépe a nejdříve uzdravil.
Váš čtyřnohý miláček bude mít zezačátku největší problém, zvyknout si na umělý límec kolem krku. Límec však nikdy nesundávejte, aby si pes ránu nezranil a nezkomplikoval si tak hojení nebo aby si ránu nepoškodil tak, že by bylo nutné ošetření od veterináře. Můžete však svému pejskovi co nejvíce situaci ulehčovat. Připravte mu místo, kde bude mít svůj pelíšek popřípadě své hračky, ale kde bude hlavně v klidu odpočívat a spát.
Jeho pohyb po bytě nebo zahradě bude zezačátku velmi složitý, někteří psi raději nechodí kvůli límci několik dní skoro vůbec. Za pár dní si ale na límec zvyknou a při pohybu jim nijak nepřekáží.
pes s límcem
Krmení
Pokud se pejsek nedokáže s límcem sám najíst, přidržujte mu misku vždy u čumáku a počkejte, až se v klidu nají, stejně tak mu nabízejte během dne i pití. Může se stát, že pes bude odmítat stravu, na kterou je zvyklý. Dopřejte mu v prvních dnech různé psí konzervy, paštiky nebo taštičky, nenuťte ho do granulí, pokud nechce, sám se k nim brzy po operaci vrátí. Stejně tak může odmítat i pití vody, ale tekutiny jsou v tomto období velmi důležité, Ochuťte tedy vodu například lososovým olejem nebo nesoleným vývarem z kostí.
Venčení
Pokud máte na chodbě při cestě ven schody, musíte psa několik dní nosit, aby si neublížil. Pozor na úchop, kterým psa ponesete, vždy ho chyťte pod zadkem, aby se mu jizva zbytečně nenatahovala. Hlídejte také vyměšování psa, ke kterému by mělo dojít nejdéle druhý den po operaci. Často se také stává, že pejsek nedokáže udržet rytmus venčení, který jste měli před operací. Potřebuje ven častěji anebo nedokáže moč dobře udržet. Pokud doma udělá loužičku, netrestejte ho, po rekonvalescenci se vše vrátí do starých kolejí.
Pokud kastrace proběhla v pořádku a nenastanou žádné komplikace, veterinář vyndá z rány stehy po deseti až dvanácti dnech nebo tyto stehy sami vypadají, pokud byly použity stehy samovstřebávací.