Mezi těmito dvěma krajními možnostmi vystěhování bytu je ovšem ještě několik dalších variant – buď si pronajmout dodávku, anebo (nejčastější způsob) stěhování těžkých a objemných břemen specialisty a zbytek drobností vlastními silami.
Budeme-li uvažovat ten poslední způsob, patří k němu i zajištění všech přípravných fází na vlastní pěst. Především jde o balení věcí.

stěhovánáí

Moře času

První zásadou, kterou se vyplatí nepodcenit, je dostatek času. Možná se to bude zdát přehnané, ale na celý proces, který ve finále proběhne přemístěním předmětů z bodu A do bodu B během několika hodin, budete potřebovat minimálně celý měsíc. Je to výhodné nejen pro vás, ale objednávku stěhovacích služeb s měsíčním předstihem uvítá i spediční firma, která se na zakázku bude moci předem připravit.
Solidní firma dokáže zajistit i dostatečný počet a vhodný typ obalového materiálu. Na něco budou stačit pevné kartonové krabice, k něčemu bude nutno využít plastové přepravky.
Ve snaze ušetřit lidé také často podnikají stěhování předmětů vlastními vozy. Přemístit všechny drobnosti středně velkého bytu (kromě nábytku) znamená, dle četných osobních zkušeností, podniknout minimálně 6 jízd větším kombíkem, např. Škodou Octavia. Stačí si tedy propočítat náklady na palivo a amortizaci vozu a překvapivě vás vypůjčení dodávky, se kterou akci zvládnete na jeden zátah, vyjde dokonce levněji.

Balení věcí

Zpočátku vám bude připadat teoretická příprava ke stěhování jako něco, co alespoň průměrně inteligentní člověk hravě zvládne. Postupně se však vynoří další a další drobnosti, až vám začnou přerůstat přes hlavu. Ještě před započetím procesu balení si vyhraďte potřebný prostor na odkládání krabic. Např. u třípokojového bytu můžete počítat s tím, že docela bezpečně zaplní celý objem jednoho pokoje, od podlahy až ke stropu. Jestliže volnou místnost nemáte, ukládejte vše do úložného prostoru vstupní chodby a do ložnice, kde budou přepravky nejméně překážet.

polsko

Krabice

Nikdy nekombinujte oděvy a ložní prádlo s porcelánem kvůli úspoře místa v krabici. Dodržujte zásadu, že by měly být věci z jedné místnosti (sektoru) vždy pohromadě ve stejných přepravkách. Až budete totiž vše vybalovat na novém působišti, vznikl by neskutečný chaos a zbytečně se vystavíte nežádoucímu stresu. Někteří specialisté doporučují krabice nepopisovat, ale označit je barevnými kolečky nebo čtverečky. Např. červená – kuchyně, modrá – ložnice, zelená – obývák, žlutá – koupelna… Podle těchto symbolů se totiž může řídit i stěhovací firma a ukládat zabalené předměty přímo tam, kam patří.