Každý lékař vám sdělí, že rizikovými faktory jsou vysoký krevní tlak, obezita, mizerné stravovací návyky, kouření, alkohol, cukrovka, nedostatek pohybu, a stres ve všech podobách. Jistý podíl mají i dědičné faktory. Ale právě výše zmiňované problémy souvisí s nezdravým životním stylem současné civilizace.
senior s kloboukem.jpg

Stres versus pozitivní myšlení

Pozitivní myšlení a eliminace stresu je jedním z klíčových mechanismů, které nastartují ozdravný proces. Ten je doslova polovinou úspěchu k prevenci i léčbě většiny chorob. Bohužel je v dnešní době právě stres velmi těžko potlačitelný a představuje nejobtížnější krok v práci na sobě. O prostatě a jejích příznacích se brzy dozví především muži přepracovaní, frustrovaní a agresivní, kterým od jejich partnerek schází projevy lásky, jako je něha, pohlazení, a především dostatek pozornosti.

Nedostatek pohybu

Sedavé zaměstnání, lenost, nedostatek pohybu obecně je druhým zásadním problémem současné západní civilizace. V populaci stoupá procento obézních lidí hrozivým tempem a fyzická kondice mladých lidí je ve srovnání s dobou před 30 lety doslova na pováženou. Nemluvě o starších ročnících.

Životospráva, spánek, relaxace

Třetím preventivním a léčebným opatřením je dostatek odpočinku, vydatného spánku, a životospráva. Není tajemstvím, že byste měli vysadit průmyslově vyráběné pochutiny, jídla ve fastfoodu, sycené nápoje, alkohol, kávu a kolové nápoje (kofein), ztužené tuky atd. Naopak vyhledávejte za studena lisované rostlinné oleje, dbejte na dostatek omega 3 mastných kyselin. Poměr omega 3 a omega 6 by měl být alespoň 1:5 a ideálními zdroji jsou např. mořské tučné ryby a především vlašské ořechy. Doplnit byste také měli hladinu jódu (např. občasným popíjením vincentky), vitaminu K2 a hořčíku. Všechny tyto prvky nám v současné stravě schází a měli bychom je užívat i v doplňcích stravy.
močení zakázáno.png

Vitamíny a enzymy

Pochopitelně nezapomínejte na dostatek vitamínu D (rozumný pobyt na Slunci) a vitamínu C. Čerstvé ovoce a zelenina by měly tvořit základ našeho jídelníčku, vhodné jsou i šťávy z odšťavňovačů. Kromě potřebných vitamínů a minerálů obsahují i trávicí enzymy. Denně sklenka mrkvové šťávy v kombinaci s jablečnou dokáže mnohem víc, než hrst pilulek z lékárny.
Z obilovin jsou vhodnější celozrnné výrobky, např. z grahamové mouky, z masa vybírejte bílé druhy (kuře, ryby) a prospěšná je i rozumná vegetariánská strava. Maso lze totiž nahradit kombinací luštěnin a obilovin a vězte, že existují stovky různých receptů vegetariánských jídel, která jsou chuťově pestrá a výživná.