Řada problémů začíná zánětem tohoto orgánu, který je potřeba začít včas léčit. Pak se totiž dostanete zase brzy do formy. Většinou se jedná o léčbu, která je spojená s antibiotiky. Proto neváhejte s rychlou návštěvou urologa.
Malý orgán, který může způsobit velké potíže
Prostatě se také říká předstojná žláza a u dospělého muže má tvar a velikost vlašského ořechu. Leží v oblasti těsně před močovým měchýřem.
Pokud se z nějakého důvodu zvětší, začne utlačovat močovou trubici. Pak vám začne dělat prostata a její příznaky značné problémy. Patří sem přerušované močení, neúplné vyprazdňování měchýře nebo časté a neodkladné nucení na močení zejména v noci.
Tyto symptomy mohou samozřejmě ukazovat i na řadu jiných chorob, proto je třeba navštívit odborníka. Ten dokáže správně rozpoznat příčinu vašich obtíží a navrhnout potřebné řešení.men1
Podle řady odborníků velmi často onemocní i muži mladšího věku. Je to způsobeno jejich vyšší sexuální aktivitou, díky které mohou získat řadu přenosných pohlavních nemocí. Právě ty se mohou dostat až k prostatě, kde vyvolají velmi nepříjemný zánět. Mezi nejčastější původce pak patří chlamydie, ale třeba i běžné střevní bakteriejako E-coli nebo enterokoky.
Akutní stav se dále projevuje horečkou, bolestmi celého genitálu i dolní části zad. Bolestivá je i ejakulace, po které se může v semeni nebo v moči objevit krev.
Pokud se už dostanete do chronického stádia, nesmíte rezignovat na důslednou léčbu, jinak si v nejhorším případě můžete odnést zjizvení na vývodech pohlavních cest. To pak může mít za následek problém s plodností.
Minimálně jednou za život tímto onemocněním trpí zhruba 10% mužů.

Chodím často, a co má být
Ani muži po padesátce by neměli zanedbávat prevenci a případně chodit na pravidelné kontroly. Většina z nich má obtíže s častým nucením na malou, ale považují to za běžný problém spojený s věkem. Přitom i oni si to mohou usnadnit správnou léčbou a vést pohodlný a aktivní způsob života.
Například takzvané alfablokátory, kterými se původně léčil vysoký krevní tlak, pomáhají uvolnit hrdlo močového měchýře, čímž usnadňují jeho vyprázdnění. Nebo mohou pomoci i hormonální léky či operativní zákrok. V posledních letech se těší velkému úspěchu také neinvazivní metoda, kdy se používá laser.sad