Co je to vlastně hypotéka? V krátkosti řečeno je to úvěr na bydlení. Banka či jiná společnost vám půjčí peníze, které potom musíte použít na koupi či rekonstrukci domu nebo bytu. Berou si ji převážně mladí lidé, kteří ještě nemají naspořeno, ale přesto chtějí vlastní bydlení.

podpis hypoteční smlouvy

V zásadě existují dva druhy hypoték (a úvěrů obecně): bankovní a nebankovní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ten největší samozřejmě spočívá v tom, že bankovní úvěry poskytují bankovní společnosti. Nebankovní potom různé úvěrové firmy.

Co ovšem není na první pohled zřejmé, je to, že banky obvykle před schválením půjčky požadují doložení příjmu dlužníka a případně i ručitele. Je to z toho důvodu, aby zjistili, zda klient má schopnost danou půjčku splácet.

Naproti tomu nebankovní společnosti cílí především na chudší vrstvu obyvatelstva. Například hypotéka bez doložení příjmu je jedním z jejich produktů. Cílí především na mladé lidi, kteří chtějí bydlet ve vlastním, ale ještě nemají stálé zaměstnání, nebo pobírají nízký plat.

Jaké jsou její výhody? Především to, že tuto hypotéku může získat prakticky každý. Ať je vaše situace jakákoliv, nemusíte se bát, že by vám nepůjčili. Tím máte vlastní bydlení prakticky zajištěno. Nemusíte se tedy obávat, že nebudete mít střechu nad hlavou.

ilustrace hypotéky

Má to ovšem i druhou stránku: tou bývají vysoké úroky, a především p. a. Navíc, jak již bylo řečeno, tyto firmy nepožadují doložení příjmů. To je sice pěkné, ale v důsledku to znamená, že půjčku získá i ten, kdo ji potom reálně není schopen splácet.

Co ale potom s tím? Jak se prodlužuje doba, kdy neplatíte, rostou úroky a tím i celková částka, kterou musíte zaplatit. Často nakonec dojde i na exekuci. V té době však již částka, kterou musíte zaplatit, několikanásobně překračuje částku půjčenou.

Jak tedy problém s vlastním bydlením vyřešit? Pokud jste mladí a chcete mít zkrátka svůj klid, je lepší si na vlastní dům či byt našetřit, a to té doby bydlet v pronájmu. Možná se to zdá hloupé, když můžete okamžitě mít vysněný domek, který je zrovna na prodej, ale věřte, že v dlouhodobém horizontu se to vyplatí.